ב"ה   יא אב התשע"ח (23.07.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  אודות בית חב"ד סרי לנקה
כאן תוכלו לקרוא אודות תנועת חב"ד בכלל, והבית חב"ד בסרי לנקה בפרט

 

 

חב"ד:

 
חב"ד-ליובאוויטש זו פילוסופיה, תנועה וארגון. תנועת חב"ד נחשבת לכוח הדינאמי ביותר בחיים היהודיים כיום. 

המילה ליובאוויטש היא מילה ברוסית, שמשמעותה: "עיר של אהבת אחים". זו שמה של עיר ברוסיה הלבנה, אשר בה נוסדה ופעלה תנועת חב"ד במשך יותר ממאה שנה. אין יותר ראוי משם זה לתאר את חב"ד, התנועה של אהבת ישראל. משמה של התנועה נוכל לעמוד על מהותה: אחריות ואהבה לכל יהודי, באשר הוא.

המילה חב"ד מהווה ראשי תיבות של שלושת היכולות האינטלקטואליות: חכמה, בינה, דעת. הפילוסופיה של התנועה מבוססת על המימד העמוק ביותר של תורת השם. היא מלמדת להבין ולהכיר את הבורא, את תפקידה ומטרתה של הבריאה, ואת החשיבות והשליחות הייחודית של כל יצור נברא. תורת חב"ד מדריכה את האדם לעדן ולשלוט בכל פעולה או רגש שלו באמצעות החכמה, הבינה והדעת.

התנועה

תחילת דרכה של חב"ד לפני כ-250 שנה. חיש מהר התפשטה התנועה לכל רוסיה ואף לארצות השכנות. לתלמידי החכמים היא סיפקה תשובות שהיו חסרות להם, ולאיכרים הפשוטים אהבה אליה השתוקקו. לבסוף, הצליחו תנועת חב"ד ותומכיה להגיע כמעט לכל פינה בעולם ולהשפיע כמעט על כל היבט של החיים היהודיים.

מנהיגות

התנועה מוּכוונת על ידי הוראותיהם והדרכותיהם של שבעת מנהיגיה, המכונים בפי החסידים "אדמורי"ם" (ראשי תיבות של אדוננו מורנו ורבנו) או "רביים". החל מהרבי הראשון, רבי שניאור זלמן מליאדי זצ"ל (1745-1812). מנהיגים אלה הסבירו את ההיבטים העדינים והטהורים ביותר של המיסטיקה היהודית.

מתוך כתביהם ואמרותיהם הם חיברו אלפי ספרים. במנהיגותם הם גילמו את התכונות התנ"כיות העתיקות של אדיקות דתית ומנהיגות. הם לא דאגו לחב"ד-ליובאוויטש בלבד אלא למכלול החיים היהודיים, הגשמיים והרוחניים. שום אדם או פרט לא היו קטנים מדאי או חסרי חשיבות עבורם, והם העניקו לו מאהבתם ומסירותם.
 
בדורנו, הרבי מליובאוויטש, רבי מנחם מענדל שניאורסון מלך המשיח שליט"א, הידוע בכינויו "הרבי", הדריך וכיוון את היהדות בתקופת ה"פוסט שואה" אל חוף מבטחים, לאחר ההרס והחורבן שחוותה.
 
הארגון
 
הארגון חב"ד-ליובאוויטש, כפי שהוא מוכר כיום, נוסד בשנות הארבעים המוקדמות, כשהרבי השישי של חב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון זצ"ל (1880-1950), מינה את חתנו – שלימים היה ליורשו – רבי מנחם מענדל, להוביל את הזרוע החינוכית והחברתית של התנועה שנוסדו אז לראשונה.
 
תחת מנהיגותו של הרבי, הפך הארגון לתנועה היהודית המשפיעה ביותר בעולם.
 
למעלה מ-3,300 בתי חב"ד נוסדו בכמעט כל מדינה ברחבי העולם והם משמשים כאבן הפינה ויסוד לכל פעילות יהודית.
 
בכינוס השלוחים האחרון לעת עתה, בו נשא הרבי שיחה בפני שליחיו, הדגיש הרבי כי היות שדורנו הוא הדור האחרון לגלות והדור הראשון לגאולה, לכן מוטלת החובה על כל יהודי ועל השלוחים בפרט, להכין את העולם לקבלת פני משיח צדקנו.
 

חב"ד סרי לנקה:
 

בית חב"ד בסרי לנקה הוקם בחודש חשוון ה'תשס"ו (נובמבר2005), כאשר הרב מנדי קרומבי וזוגתו טליה הגיעו לאי וייסדו את המרכז היהודי הראשון בסרי לנקה.
 
מנובמבר 2005 ועד אפריל 2006 פעל הבית חב"ד בכפר החוף היקדואה, אליו באים מאות יהודים לגלוש על גלי הים. במשך חודשי פעילות אלה, קיים הבית חב"ד שיעורים, פעילויות ערב, סעודות שבת ופעילויות בחגי ישראל. כמו"כ היווה הבית חב"ד כבסיס לסיוע לכל דורש.
 
במשך תקופה זו נחשפו יהודים הגרים בבירה - קולומבו, והחלו להתקיים פעילויות עבורם, בעיקר בחגים.
 
בחודש אפריל 2006, התבסס הבית חב"ד בקולומבו במטרה להקים לראשונה קהילה יהודית ולספק את צרכיהם היהודיים של היהודים המתגוררים במקום, המטיילים ואנשי העסקים המבקרים.
 
במשך זמן קצר התלכדה קהילה חמה, והתקיימו אירועים ופעילויות למבוגרים ולילדים.
 
פריצת דרך היוו חגי תשרי של שנת 2006, בהם התקיימו בפעם הראשונה תפילות החגים עם מנין יהודי כשר.
 
במשך השנים מהווה הבית חב"ד 'שגרירות יהודית' – במדינה בה אין שגרירות ישראלית, או כל מרכז יהודי אחר, ומספק את כל צרכיהם של היהודים: אוכל כשר, תשמישי קדושה וכן סיוע גשמי לנצרכים.
 
בשנת 2014  הגיעו לשליחות בבית חב"ד בקולומבו שליחים חדשים הרב שניאור ומושקא מיידנציק.כיום ממוקם הבית חב"ד במבנה רחב ידים יפה ומטופח במרכז העיר, וקיימים בו בית כנסת, מקווה מפואר,
חדרי ארוח לשינה- חדר ארוח לבנים חדר ארוח לבנות וחדר לזוגות נשואים, ספרית קריאה,
מסעדה, עמדת אינטרנט בית חם ועוד.

בשנת 2016 הגיעו לאי השליחים הרב רוני ונעמי ארד כדי לפתוח בית חב"ד בחופי 
הגלישה על פי העונות- בארוגם ביי ובוויליגמה.
לפרטים אודות הבית חב"ד בחופים נא ליצור קשר עם הרב רוני או עם נעמי    

 
 

 
.


אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;