ב"ה   יא תמוז התשע"ח (24.06.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש טבתללמוד את כל התורה
בלימוד הרמב"ם מתאחדים רבבות יהודים בלימוד זהה, שבתוך זמן קצר מספק ידע והכרה בכל מקצועות התורה ומעניק ממשות לתחושת השייכות אל ארון הספרים היהודי

יד טבת התשע"א (21.12.2010)

ארון הספרים תופס מקום של כבוד בבית היהודי. הלימוד והקריאה בספרים הם נכסי צאן ברזל בתרבות ובשורשים שלנו. הספר הנדפס ביותר בעולם הוא התנ"ך, ובכלל זיקתנו לאותיות הכתובות עתיקה ועמוקה. אפילו הגויים מכירים בכך. הם שהדביקו לנו את התואר 'עם הספר'.
 
במרוצת הדורות, התרחבה הספרייה היהודית והתעשרה בעשרות-אלפי ספרים בכל תחומי התורה: מקרא, תלמוד, הלכה, אגדה, קבלה, מוסר, חסידות. והיופי בספרות היהודית הוא שהחדשים לא דוחקים מקומם של הישנים. בשונה ממקצועות החולין, בהם מחפשים תמיד את הספרים העדכניים, וספרים ישנים הולכים ומאבדים את חנם – הרי שבספרות התורנית תמיד נשמר כבודן של היצירות הוותיקות. אדרבה, ככל שהחיבור עתיק יותר – הוא מוסמך יותר, ויותר מדקדקים בכל מילה הכתובה בו.
 
התנ"ך הוא המקור הראשון לכול – התורה שבכתב. אחריו מגיעות המשניות שערך רבי יהודה הנשיא – תמצית התורה שבעל-פה, ועמן התלמוד שנערך לפי סדרי המשנה – החיבור היהודי שהיה ונשאר עד היום הנלמד ביותר. כאלף וחמש מאות שנה חלפו מאז שיצירת פאר זו של החכמים האמוראים ראתה אור – ולא נס ליחה. ממשיכים להגות ולהתפלפל בה בבתי המדרש בכל תפוצות ישראל.
 
*
 
להיות בקיא בתלמוד פירושו להיות מצוי בכל שטחי התורה. לכן למעשה הכול למדים בו.
 
אלא שבקיאות כזו הינה משימה לא פשוטה כלל ועיקר. מדובר בכמות אדירה של חומר כתוב וערוך בסגנון ובמבנה לוגי עמוק ומרתק, הדורש מאמץ מוחי אמיתי כדי להבינו לאשורו. אמנם קיימים כיום ספרי עזר רבים, שמקרבים את שפת התלמוד גם ללומד המתחיל, אך עדיין נדרשת יגיעה לא קלה להבנה בריאה של הדברים.
 
בשבוע הקרוב יחול כ' בטבת, יום ההילולא של הרמב"ם – רבי משה בן מימון. לרמב"ם יש יצירת מופת בשם 'משנה תורה' – חיבור שמקיף את כל תכני התלמוד (ועוד), ערוך בסדר גאוני וכתוב בשפה בהירה ומובנת אפילו לילדים. 'משנה תורה' הוא למעשה ספר ההלכות היהודי היחיד שנוגע בכל שטחי התורה – כולל אלה שיחזרו להיות מעשיים רק עם בוא המשיח.
 
מי שעובר על הספר 'משנה תורה' יכול לומר לעצמו כי במובן מסוים עבר על התורה כולה. וכמו שכתב המחבר בעצמו בהקדמה: "...אדם קורא בתורה שבכתב תחילה ואחר כך קורא בזה (במשנה תורה) ויודע ממנו תורה שבעל-פה כולה ואינו צריך לקרות ספר אחר ביניהם".
 
*
 
לפני כ-27 שנים ייסד הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מסלולי לימוד יומיים ב'משנה תורה'. המסלול העיקרי הוא לימוד שלושה פרקים מדי יום – שעמו עוברים על החיבור כולו בתוך פחות משנה; מסלול נוסף הוא לימוד פרק אחד מדי יום, ועוד מסלול שנועד (בעיקר) לנשים וילדים – לימוד ספר המצוות שערך הרמב"ם: בכל יום למדים את המצוות שנידונות בשלושה פרקים הנלמדים במסלול העיקרי באותו יום.
 
כך מתאחדים רבבות יהודים בלימוד זהה, שבתוך זמן קצר מספק ידע והכרה בכל מקצועות התורה ומעניק ממשות לתחושת השייכות אל ארון הספרים היהודי.
 
למידה וידע תורניים מושלמים הם חלק מחזון אחרית הימים. וכמו שכותב הרמב"ם בחתימת חיבורו, אותה מקדיש להלכות התגלות מלך המשיח: "ובאותו הזמן לא יהיה עסק כל העולם כולו אלא לדעת את השם בלבד". לימוד 'משנה תורה' מהווה הכנה מצוינת לקראת תקופה מופלאה זו, שעל פי נבואת הרבי נמצאת ממש על פתחנו.
אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;