ב"ה   ט אב התשע"ח (21.07.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  
חבד » פרשת השבועמה כל כך משמעותי בסיפור הזה?
נכון שבית המקדש השלישי יהיה בנין א-ל, אבל ההתמודדות היהודית במסירות נפש מופלאה במשך אלפיים שנות גלות הביאה אותו, ועל כן יהיה נצחי.

כב חשון התשע"ב (19.11.2011)

חב"ד
וְכָל-הַבְּאֵרֹת, אֲשֶׁר חָפְרוּ עַבְדֵי אָבִיו, בִּימֵי, אַבְרָהָם אָבִיו--סִתְּמוּם פְּלִשְׁתִּים, וַיְמַלְאוּם עָפָר.  ...  יח וַיָּשָׁב יִצְחָק וַיַּחְפֹּר אֶת-בְּאֵרֹת הַמַּיִם, אֲשֶׁר חָפְרוּ בִּימֵי אַבְרָהָם אָבִיו, וַיְסַתְּמוּם פְּלִשְׁתִּים, אַחֲרֵי מוֹת אַבְרָהָם; וַיִּקְרָא לָהֶן, שֵׁמוֹת, כַּשֵּׁמֹת, אֲשֶׁר-קָרָא לָהֶן אָבִיו.  יט וַיַּחְפְּרוּ עַבְדֵי-יִצְחָק, בַּנָּחַל; וַיִּמְצְאוּ-שָׁם--בְּאֵר, מַיִם חַיִּים.  כ וַיָּרִיבוּ רֹעֵי גְרָר, עִם-רֹעֵי יִצְחָק לֵאמֹר--לָנוּ הַמָּיִם; וַיִּקְרָא שֵׁם-הַבְּאֵר עֵשֶׂק, כִּי הִתְעַשְּׂקוּ עִמּוֹ.  כא וַיַּחְפְּרוּ בְּאֵר אַחֶרֶת, וַיָּרִיבוּ גַּם-עָלֶיהָ; וַיִּקְרָא שְׁמָהּ, שִׂטְנָה.  כב וַיַּעְתֵּק מִשָּׁם, וַיַּחְפֹּר בְּאֵר אַחֶרֶת, וְלֹא רָבוּ, עָלֶיהָ; וַיִּקְרָא שְׁמָהּ, רְחֹבוֹת, וַיֹּאמֶר כִּי-עַתָּה הִרְחִיב יְהוָה לָנוּ, וּפָרִינוּ בָאָרֶץ. 

 למה התורה מפרטת את סיפור הבארות? מה כל כך משמעותי בסיפור הזה?

באר, מקור מים חיים, רומזת  לבית אלוקים שיעשו בניו של יצחק. 3 הבארות רומזים ל3 בתי מקדש:

עשק - הבית הראשון שחרב, שטנה - הבית השני שחרב אף הוא. רחובות - הבית השלישי העתידי, שיהיה כבר בלי מריבה ו"הא-ל ירחיב גבולינו"...

"ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". "ועשו"- כדי לבנות מקדש בתוכך אתה צריך לעשות, לעבוד, אבל אחרי כל מה שתעבוד-  השראת השכינה תבוא מלמעלה. ממש כמו בבאר: המים התהוו בידי שמים, אבל אתה היית צריך לחפור כדי למצוא אותם, ולכן הבאר והמים- שלך.

משה קיבל "מדריך" מוכן לבנית המשכן ולא היה צריך להתיגע - לא היתה כאן 'עבודה' אלא בעיקר מתנת א-ל- לכן המשכן היה רק ארעי. בבית הראשון כבר היתה הרבה מאוד השקעה מלמטה, על ידי בני אדם, מתחיל מעבודתו של דוד למצוא את מקום המקדש המדויק, ולכן הבית שרד שנים ארוכות בהרבה. בבית השני היתה עוד יותר "עבודה מלמטה": הוא לא נבנה בהנחתה מלמעלה, בהוראת נביא כמו הבית הראשון אלא כורש היה היוזם, וגם צורת הבית לא היתה ברורה אלא היו צריכים לעבוד ולדרוש בזה. עבדו- קבלו. הבית השני היה גדול יותר מהבית הראשון וגם שרד יותר.

לפי זה: איך יתכן שהבית הראשון והשני שהיו מעשי ידי אדם, חרבו, והבית השלישי, שיהיה מעשה שמים -יהיה נצחי?

הבית השלישי הוא אכן תוצאה של עבודה, ובגדול: קיום חיי היהדות במשך שנות גלות ארוכות מול סכנת חיים קיומית או מול לעג הסביבה לאמונה ולסגנון החיים היהודי. אז נכון שבית המקדש השלישי יהיה בנין א-ל, אבל ההתמודדות היהודית במסירות נפש מופלאה במשך אלפיים שנות גלות הביאה אותו, ועל כן יהיה נצחי.

ועוד דבר, ה"עבודה" שיצרה את הבית הראשון והשני היתה מתוך הבנה והשגה עמוקה בגדלות ה', בעבודה כזו , כשהשכל שלך במרכז, אז זה לא יכולצ להיות בגלוי "בנין הקב"ה". אבל מה יש לנו היום? מקבלים על מלכות שמים בלי הבנה, בלי שכל,  מתוך התמסרות של "עבודת עבד"...

מגיע לנו בגדול, שהקב"ה יבנה את הבית הנצחי הזה...
 
(באדיבות חב"ד הודו)
אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;