ב"ה   יא אב התשע"ח (23.07.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  
חבד » מגזיןלהתרגל
בזמני מלחמה אנשים מתרגלים למצבים חריגים ומתפקדים בתנאים שלא היו משערים מעולם שישרדו בהם.

ח אלול התשע"ה (23.08.2015)

חב"ד
מערכת העצבים שלנו איננה מסוגלת לפעול לאורך זמן במצב של עוררות גבוהה. הסיבה לכך נעוצה במנגנוני הסתגלות אשר מווסתים את תגובת תאי העצב לגירויים שונים. הסיפור על הילד שצעק "זאב זאב" עד שאנשי הכפר לא האמינו לו במקרה של מצוקה אמיתית, משקפת אמת ביולוגית עמוקה. תופעת ההסתגלות אחראית לכך שלאחר מספר דקות נצליח לנהל שיחה בחדר רועש ונוכל לקרוא ספר לאחר שעברנו מחדר מואר לחדר חשוך למחצה.
 
נראה, כי ההסתגלות נועדה להתגבר על הפער בין הטווח העצום של הגירויים שקולטת מערכת העצבים, לבין אמצעי העיבוד המוגבלים שלה. בזכות מנגנוני ההסתגלות יכולים תאי העצב לעבוד תמיד בתחום התדירויות היעיל ביותר שלהם. וכך כאשר גירוי כלשהו חוזר על עצמו באופן קבוע, תגובת תאי העצב אליו הולכת וקטֵנה.
 
תופעות דומות מתרחשות גם בשטח הרגשי. למשל: בזמני מלחמה אנשים מתרגלים למצבים חריגים ומתפקדים בתנאים שלא היו משערים מעולם שישרדו בהם.
 
אך זהו רק צד אחד של המטבע. ויש לה גם צד אפל. התופעה עשויה למנוע ניסיונות לשינוי המצב, וליצור מערך תודעתי של "עסקים כרגיל" גם כאשר הם אינם כאלה בעליל. היא יוצרת אזור נוחות חדש, שקשה או מפחיד לנסות להתקדם ולצאת ממנו גם כאשר הוא איננו רלוונטי עוד. כך מתקבעות תופעות קשות כפחדים שהופכים כרוניים (סינדרום פוסט טראומתי), חשדנות מיותרת עד פרנויה, ועוינות לכל מה שמזכיר משהו רע מהעבר.
 
ככל שהזמן שלאחר ההסתגלות ממושך יותר, כן הולכת ונשכחת האפשרות הקודמת, הטובה יותר, עד שהיא הופכת ללא ריאלית. משל חסידי מתאר זאת בסיפור מזעזע אודות משפחה עם תינוקות שהוכנסה לצינוק תת קרקעי עמוק ומפותל. הם קיבלו מדי יום מזון וכך הצליחו ולשרוד איכשהו. עם השנים גדלו התינוקות והם לא ממש הבינו על מה הוריהם מדברים כאשר הם משתמשים במילים כגון "למעלה", "בחוץ", "אור שמש" או "ציפורים".
 
כל זה הוביל למחאה חריפה של הדור הצעיר נגד ה"מיתולוגיה" המיושנת ולדרישה תקיפה להוצאת השטויות ההזויות מספרי הלימוד המודרניים. מזל שברגע האחרון השתלשלה לפתע מתקרת המחילה מעלית ו...
 
מזה אלפי שנים אנו שרויים בגלות שמחריפה מרגע לרגע. הגלות הרוחנית הולכת ומתפתחת בהתאם. בדורות האחרונים כה התרגלנו אליה עד שהיא נראית לרבים מאיתנו כמצבו הטבעי חלילה של העם הנבחר. אין להאשים איש במצב הרוחני האומלל וגם לא להתווכח עם "אנשי הגלות" שנולדו לתוכה שלא באשמתם. צריך רק ללמוד את תורת הגאולה ולחזק את האמונה שהנה זה בא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, ובעוד רגע קט – כבר לא יהיו יותר שום ויכוחים...
אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;