ב"ה   ט אב התשע"ח (21.07.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  
חבד » מגזיןמזוזות בדיוור נסי
אפרת חלמה כי לנוכח הפלא המוחשי, ייאות אביה לשתף עמה פעולה ולקנות מזוזות. אך לשווא. אביה לגלג על כל העסק. "די לי בכך שאיני מפריע לך לחיות אחרת ממני. אל תצפי כי אלך אחרייך ואנהג במנהגייך!".

כו תמוז התשע"ח (09.07.2018)

ייחוס מפואר לה לאפרת שוחטמן: מצד אימה היא מצאצאי בעל 'בן איש חי', רבי יוסף חיים מבגדד. אולם ייחוס זה כלל לא ניכר בחינוך שקיבלה.
 
לאחר שסיימה אפרת את לימודיה בבית הספר היסודי בהצטיינות, התכוונה לעבור ללמוד בקיבוץ. היא כבר עברה בהצלחה את מבחני הקבלה. אבל פתאום, ממש בלי להתכוון, השתנתה התוכנית.
 
ביום בהיר אחד, במהלך החופש, נקשו על דלת ביתה של אפרת שני אברכים חרדיים. "הגענו מהעיר צפת", סיפרו. "לאחרונה נפתחו שם מוסדות חינוך איכותיים עם תנאי פנימייה מלאים. באנו להציע לכם לרשום את בתכם?", נח מבטם על אפרת.
 
"אפרת?", תלתה האם מבט שואל בבתה, "רוצה להכיר דתיים מקרוב?".
 
"כן", השיבה אפרת בספונטניות. סתם, מתוך סקרנות להכיר את אלה מקרוב.
 
אפרת הגיעה לקייטנת היכרות בצפת ונהנתה מאוד. עוד יותר מאשר נהנתה באווירה הקיבוצית. כך, בשנה הבאה, הפכה לתלמידה מן המניין בבית-הספר העל-יסודי "בית חנה" של חב"ד.
 
אפרת התקדמה עקב בצד אגודל. לאט לאט החליפה את כל מלתחתה בביגוד צנוע והולם, תרגלה את הלכות הכשרות ושמירת השבת, עד שראתה את עצמה שייכת ממש לסביבה בה נמצאת.
 
בבית, קיבלה תמיכה אך ורק מאימה. בעיני אביה היא הייתה לצנינים. בשבתות חופשה הייתה אפרת מקדשת לעצמה על כוס מיץ ענבים, בוצעת חלה ואוכלת אותה עם טונה. מהתבשילים בבית השתדלה להתנזר, מטעמי כשרות.
 
כעבור תקופה, זכתה אפרת לחוות נס של ממש. זה התחיל בבוקר אחד, בו התעוררה וגילתה כי כל גופה מלא פצעים. היא פיתחה חום גבוה וכאבים עזים הלמו בראשה. רופאים לא הצליחו לאבחן בוודאות את פשר הפצעונים, ואפרת והוריה לא ידעו את נפשם מרוב פחד ודאגה.
 
הגיע רגע של אמת, אמרה אפרת בלבבה. כעת אבקש ברכה מהרבי מליובאוויטש מלך המשיח ובוודאי ארפא, ואולי זה יזיז משהו בליבו של אבי, טוותה חלומות.
 
אפרת שלחה לרבי מכתב באמצעות הפקס, ובתוך שעות ספורות הגיעה תשובה מהרבי: "לבדוק את המזוזות. אזכיר על הציון" (הציון הוא קברו של הרבי הקודם מליובאוויטש, כבוד קדושת אדמו"ר הריי"צ (הרבי יוסף יצחק)).
 
בביתה של אפרת היו מזוזות. אפרת שיערה כי ידיה של אימה בדבר. היא הסירה את בתי המזוזות מעל המשקופים שבביתה, ופתחה אותם כדי להעביר את הקלפים להגהה. אלא שנחסך ממנה הצורך להגיע לסופר מגיה. בתוך בתי המזוזה לא היו קלפים אלא ניירות דהויים. ובמילים אחרות: לא היו שם בכלל מזוזות!
 
מה יהיה עכשיו? תהתה אפרת. היא ידעה כי אין סיכוי שאביה יואיל לממן רכישת מזוזות חדשות, ובאמתחתה לא היה די כסף לכך.
 
למחרת בבוקר כבר התחולל הנס. כאבי הראש העזים של אפרת נחלשו בפתאומיות וגם הפצעונים החלו להגליד. באותה הפתעה שהופיעו, כך גם נעלמו.

אפרת חלמה כי לנוכח הפלא המוחשי, ייאות אביה לשתף עמה פעולה ולקנות מזוזות. אך לשווא. אביה לגלג על כל העסק. "די לי בכך שאיני מפריע לך לחיות אחרת ממני. אל תצפי כי אלך אחרייך ואנהג במנהגייך!".
 
חלפו שבועות, נקפו חודשים, ואפרת הילכה מתייסרת על כך שאפילו בפתח חדרה אין מזוזה. יום אחד סידרה אפרת את המטבח ומבטה נתקל בתמונה קטנה של הרבי, אותה הביאה לבקשת אימה. היא הביטה בפני הרבי ומעיניה החלו לזלוג דמעות. "רבי", לחשה בלא קול, "עזור לי! כל שאני מבקשת הוא שתיקבע לפחות מזוזה כשרה אחת בביתנו".
 
לפתע נשמעו נקישות בדלת. "יבוא", קראה אימה של אפרת. הדלת נפתחה ונכנס בעדה יהודי בעל חזות חרדית. "באתי להתקין את המזוזות", הודיע בלי לשאול, ומיד פנה למלאכה. "בידו אחת פטיש, בשנייה מזוזות. חיש מהר עבר מפתח לפתח וקבע את המזוזות, בעוד אפרת ואימה מביטות בו מוכות הלם.
 
"את הזמנת אותו?", שאלה האם את אפרת.
 
"ל..לא", גמגמה אפרת. היא סיפרה בהתרגשות לאימה על תפילתה החרישית שנשאה רגעים ספורים קודם לכן, והאם נסחפה גם היא בהתרגשותה. 
 
"מי שלח אותך לכאן?", לא הצליחה האם להתאפק מלשאול את האיש.
 
האברך החזיר לה מבט תמה: "מה זאת אומרת? אתם הזמנתם אותי!". 
 
הסתבר, כי הוזמן על ידי אחת ממשפחות השכנים לקבוע ביתם מזוזות, והוא טעה בדלת. הוא פשוט ראה שאין מזוזה בפתח ושיער כי הגיע לכתובת הנכונה. האיש נבוך מאוד ולא ידע כיצד להתנצל.
 
"אינך צריך להתנצל. לא בכדי הגעת דווקא אלינו בדיוק בעיתוי הזה", אמרה לו האם. לאחר ששילמה את מחירן המלא של מזוזות, היא סיפרה לו את סיפורה המדהים של אפרת...אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;