ב"ה   יא אב התשע"ח (23.07.2018)
אודותינו         תרומה         צור קשר
 


בית חב"ד סרי לנקה


מדורי יהדות


סרי לנקה - מידע


אמרה חסידית


פרסומת

|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » שמחת תורההלכה ומנהג
כך נחגוג כדין את שמחת תורה: הקפות, עליה לתורה ועוד
אשרינו מה טוב חלקנו..
השמחה בשמחת-תורה היא על עצם היותנו יהודים ועל עצם הקשר שלנו עם התורה. תחושה זו קיימת אצל כל יהודי, ולכן השמחה היא של כולנו, מהגדולים ועד הקטנים, מהלמדנים ועד מי שאינם יודעים אפילו אות בתורה !...
התורה רוצה לרקוד
מסיימים את התורה, מתחילים מחדש - ושמחים. חג שמחת תורה. אם מדובר על תורה, ותורה זה לימוד, אז בחג הזה היו צריכים לשבת וללמוד וללמוד וללמוד... ומה עושים, לוקחים את ספר התורה, סגור ועטוף עם המעיל שלו, ורוקדים ורוקדים ורוקדים... "תורה! ציווה! לנו! משה!.."
כתר מנעליים קרועות
למצוא חוטי ציצית שנשרו או זוג תפילין, לזה הם רגילים, זה מילא, אבל מה לגן עדן ולנעליים הקרועות האלה?! הם שואלים. המלאך מיכאל, מלאך הרחמים ממהר לענות: הנעליים הקרועות האלה? זו סחורה שלי!
ההמשכה בהקפות תמורת תשלום "בהקפה"
מנהג ותיקין הוא להקיף בשמחת-תורה "שבע הקפות עם הספרים סביב התיבה בשמחה גדולה ומרקד בפניהם ומרנן ומסבב עימם בשמחה רבה" (משנת חסידים) ● ואולם הכיצד שמחה היא התורה, כשרוקד עימה יהודי, שהלך אורחותיה זר לו והוא מתנכר לחוקותיה?
העיתוי המתאים לשמחת-תורה
זו הסיבה שאת שמחת-תורה אנו חוגגים בחודש תשרי ולא בחג השבועות או בסמוך אליו. אנו מבטאים את השמחה בעיקר עם הלוחות שקיבלנו בפעם השנייה – לאחר שחזרנו בתשובה על חטא העגל. הלוחות שנותרו שלמים ולעולם לא נשברו.
פרידה אך לא פירוד
לא ה' הוא זה שעוזב את עם ישראל, אלא להיפך. לכן, אם חלילה, אנו חשים נפרדים מה', עזובים ובודדים, זה רק משום שאנחנו התרחקנו. לא עזבתי אתכם, אומר המלך, אתם עזבתם אותי. ועוד זאת, הפירוד בינינו קשה לי לא פחות משהוא קשה לכם.
איפה זה כתוב?
רצף החגים של חודש תשרי נחתם בשמחת תורה. לאורך השנה קורא עם ישראל בכל שבוע פרשה אחת מהתורה, ובשמיני-עצרת – החג הצמוד לחג הסוכות – קוראים את הפרשה האחרונה. הזכות לסיים את התורה מעוררת בנו שמחה גדולה, אותה אנו מציינים בהקפות, בשירה ובריקודים בכל כוחותינו.
מה מיוחד כל כך בשמחת תורה? ● שיעור וידאו
בכל תפוצות ישראל חוגגים את שמחת תורה בשמחה מיוחדת ויוצאת דופן, אך מדוע נחוג החג מיד לאחר הסוכות ולא בחג השבועות? ומה פשר השמחה הגדולה והריקודם עם ספרי התורה? על כך ועוד בשיעור מרתק מפי הרב זלמן נוטיק משפיע בישיבת תורת אמת בירושלים, העוסק במהות החג לאור שיחותיו הק' של הרבי מלך המשיח.

» סיפורים
» שמחת תורה של קנטוניסט
» שמחת תורה בירכתי סיביר
» כתבות נוספות


אתר בית חב"ד סרי לנקה טל': 94-77-3409048 + | כתובת: Green Path 70, Colombo 03 | צור קשר
מופעל על ידי 'חב"ד נט' - מרכז אתרי חב"ד בישראל, נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארה"ק. דוא"ל ne@chabad.co.i

;